Qigong to ćwiczenia dla osób w każdym wieku i kondycji fizycznej
Shaoliński Qigong to ćwiczenia będące częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i przez wieki służyły shaolińskim mnichom do utrzymania ciała w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Współcześnie trening Qigong zalecany jest przez wielu lekarzy (medycyny zachodniej również) jako profilaktyka, ale również jako jeden z elementów w procesie rehabilitacji i odzyskiwania zdrowia i ogólnej sprawności. Odbywa się to na wielu poziomach tzn. poprzez odpowiedni oddech, pozycję i ruch ciała oraz wizualizację. Poprzez te ćwiczenia wzmacniamy powoli, bezkontuzyjnie nasze ciało; pracując z oddechem wpływamy nie tylko na prawidłowe dotlenienie naszego organizmu, ale też odstresowujemy się co działa kojąco na nasz układ nerwowy i psychikę. Poprzez wizualizację wpływamy na nasz umysł, ale także świadomie wpływamy na ruch naszej energii życiowej w organizmie. Shaoliński Qigong to nie sztuka walki tylko ćwiczenia zdrowotne.
Plan dnia:
7.00 – 8.00 Shaolin Luohan Shi Ba Shou (18 rąk Luohan) + qigong Liuhe
8.00 – śniadanie
10.00 -11.30 – Shaolin Mian Zhang Gong
13.00 – obiad
16.00 – 17.30 – Shaolin Mian Zhang Gong
18.00 – kolacja
19.30 – 20.30 – medytacja szine
18 rąk Luohan – jedna z trzech form qigongu stworzona przez legendarnego mistrza Bodhidharmę, który jest też twócą buddyzmu Czan/Zen. System stworzony w VI wieku mający na celu powoli wzmocnić ciało, rozciągnąć mięśnie oraz poprawić równowagę. Stanowi idealną formę na początek pracy z qigongiem, bo odblokowuje ciało w tym meridiany i przygotowuje je do pracy poprzez kolejne systemy qigongu. Bodhidharma tworząc ten system oparł się m.in. na obserwacji ruchów tygrysa, żurawia, smoka, węża i lamparta. System według przekazu mistrza Shi Su Ganga z klasztoru Shaolin (przekazany mi przez sifu Sławomira Pawłowskiego)
Qigong Shaolin Liuhe – to technika, w której ruchy wykonywane są powoli i delikatnie, postawa ciała pełna jest elegancji, dzięki czemu „sześć harmonii” jest umacniane. Harmonia serca (xin) i myśli (yi)*, harmonia myśli (yi) i energii qi, harmonia energii qi i siły (jin). Metoda ta wspiera cyrkulację krwi i płynów ciała, równoważy funkcje pięciu systemów narządów Zang (Serce, Wątroba, Płuca, Śledziona i Nerki), wzmacnia odporność organizmu, posiada efekt uzdrawiający i wzmacniający ciało. Nadaje się do praktykowania bez względu na wiek.
Shaolin Mian Zhang Gong – system, który charakteryzuje się miękkością i powolnością, który daje efekt rozluźnienia ciała i uspokojenia umysłu a także przy regularnej praktyce odczucie energii qi w rękach.
Medytacja szine/siamatha – jedna z podstawowych medytacji buddyjskich, nazywana medytacją jednoupunktowionej koncentracji lub spokojnego spoczywania umysłu. Jej głównym zadaniem jest wzmocnienie koncentracji i uspokojenie umysłu. Omówimy pozycje medytacyjną, medytacje szine z obiektem i bez obiektu, antidota na 2 główne problemy pojawiające się przy praktykowaniu tej medytacji a przede wszystkim będziemy praktykować ją.
Nocleg:
- Pokoje dwu i trzyosobowe z łazienką
Wyżywienie:
- Wyżywienie wegetariańskie – 3 posiłki dziennie
Koszt:
- 2215 zł/ osobę (w tym nocleg, wyżywienie) przy noclegu w pokojach dwu i trzyosobowych
- 1000 zł za warsztat